Başkan Mehmet Harmancı

Başkan Mehmet Harmancı

1977 yılında Lefkoşa’da doğan Mehmet Harmancı Türk Maarif Koleji (TMK) mezunudur. Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayıp, üniversite öğrenimi boyunca DAÜ-KÖB (Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıslı Öğrenciler Birliği) öğrenci inisiyatifinde aktif görevlerde bulundu. Harmancı, yüksek lisans derecesini Liverpool John Moores Üniversitesi AB ve Politika alanında tamamladı.

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP)’nde siyasi yaşamına başlayıp TKP ve Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) Gençlik Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi. Sivil Toplum Örgütleri ve uluslararası kuruluşlarda yöneticilik görevleri üstlenen Harmancı; Kıbrıs’ın kuzeyine AB tarafından sağlanan yardım paketinin fizibilite çalışmaları ile projelerinde yöneticilik ve koordinatörlük görevlerinde bulundu.

2008 yılında Amerika’da düzenlenen “Avrupalı Genç Liderler” programına davet alarak katıldı. The Management Center (Yöneticilik Merkezi)’nde iki toplumlu “Engage Projesi”nin yöneticiliğini yaptı. Haziran – Eylül 2013 tarihlerinde 'Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı' olarak görev aldı.

Kıbrıs’ın kuzeyine Avrupa’dan turlar düzenleyen, pek çok otel tarafından ‘En İyi Tur Operatörü’ ödülünü almış̧ özel bir firmada Genel Müdür olarak görev yaptı.

24 Haziran 2014 yerel seçimlerinde Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığına seçilen Mehmet Harmancı, belediyeyi pek çok uluslararası platformda başarıyla temsil etti. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Başkan Harmancı Lefkoşalılardan aldığı %52.84 oy oranı ile yeniden LTB Başkanlık görevine seçilmiştir.

Başkent belediye başkanlığı görevinin yanısıra kendisine ait blog sitesinde edebiyat, politika, turizm ve hayata dair yazılar yazmaya devam etmektedir. Başkan Harmancı, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli olup bir çocuğu vardır.

Sosyal Medya Hesapları

Videolar

Başkan Harmancı Günaydın Ada Nupelda Karabuğday'ın Konuğu (29 Ağustos 2023 )
Başkan Harmancı BRTK Manşet+ Programının Konuğu (1 Mart 2023 )
Başkan Harmancı Kıbrıs Postası Gündem Ulaş Barış'ın Konuğu (20 Şubat 2023 )
Lefkoşa Maratonu - İyi Ki'lerimiz için İyi Ki Varsın Lefkoşa, İyi Ki Varsın Kıbrıs
Lefkoşa Çocuk Meclisi
İzmir Yıldız Ödülleri Konuşması
Başkan Harmancı'nın Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin Özel Yasa Tasarısı Hakkında Görüşleri
Başkan Harmancı Kuzey Kıbrıs Web TV'de Ahmet Kaptan'ın Konuğu (12 Eylül 2022)
Bu şehir sevmeyi bilir. Bayramınız kutlu olsun
Lefkoşa Çocuk Merkezi Açıldı
Başkan Harmancı: "Üretmeyi de Kalkınmayı da Başaracağız"
Başkan HARMANCI: “Heykeller sanatın kamusal alanda toplumla uyumlu buluşmasına sağlıyor”
Başkan Harmancı: "Lefkoşa Büyük Bir Aşktır"
Merkez Lefkoşa Açılış Etkinliği - 16 Haziran 2021